13. Co se mi na lesní školce líbí

Když náš Toníček měl tři roky, začali se mne různí lidé z okolí vyptávat, do jaké školky ho chci přihlásit. V tu chvíli se mi před očima vynořily vzpomínky z mých předškolních let, kdy mne paní učitelka nutila dojídat obědy a byla natolik zaneprázdněna velkým množstvím dětí, že si nevšímala mých malých neštěstí, a rázně jsem jakoukoliv školku odmítala. Po roce jsem si ale všimla, že se Toník doma tak trochu nudí a že touží po přítomnosti vrstevníků. V té době se ke mně donesla i informace o vzniku nové lesní školky V Závětří u nás v Brně-Bystrci. Začala jsem se o ni zajímat a potěšila mne vstřícná nabídka vyzkoušet si pobyt ve školce společně s Toníčkem. Chodila jsem s Toníčkem do školky jednou týdně dopoledne a postupně se u nás obou vytvářela důvěra k ní a hlavně k lidem, kteří ji tvořili. Měla jsem možnost vidět, že paní učitelky respektují a podporují individualitu jednotlivých dětí v tom, že se snažily každé dítě poznat a jednat s ním, tak aby neublížily jeho dětské duši a rozvíjely ho. Že jsou k dětem citlivé a trpělivé. Myslím si, že je tento přístup možný mimo jiné také díky tomu, že učitelé/ky se mohou věnovat menšímu množství dětí, než bývá ve státní školce.
Také jsem mohla vidět, jak si děti pobyt venku užívají. A vůbec jim nevadí, že prší. Naopak byly nadšené, že si mohou vyzkoušet, jaké to je, skákat v louži nebo modelovat z bláta. Mohly zcela přirozeně poznávat svět a radovat se z toho.
Také jsem nikdy neviděla, že by se děti praly. Nevím, jestli je to tím, že jsou venku a mohou se vybít jiným způsobem nebo tím, že nemají důvod se prát, protože nemají o co. Hrají si venku s věcmi, kterých je pro všechny dost.
K lesní školce V Závětří jsem získala důvěru a nebála jsem se jí svěřit našeho Toníčka do péče. Dnes chodí do školky bez mého doprovodu, moc se tam těší a vždy když se ze školky vrací, vidím, že jsem vybrala dobře. Jeho zářící oči a nadšené vyprávění o tom, co všechno zažil, mluví samo za sebe.
Jsem ráda, že existuje alternativa ke státním školkám a byla bych ráda, kdyby mi nadále zůstala možnost vybrat si typ předškolní péče o naše děti.

Zuzana Švancarová

Lesní klub V Závětří Brno-Bystrc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *