7. Založili si školku v lese, aby se nemuseli potýkat s byrokracií

Stejně jako stovky dalších dětí ve Středočeském kraji se ani naše Madlenka nedostala do mateřské školy. Ta naše byla beznadějně plná a stejně tomu bylo i ve všech okolních obcích. Přestože řádně pracujeme a platíme státu daně, odpovědí nám bylo pouze „letos ani příští rok nemáte šanci, teprve až půjde do školy, pak je povinnost“.
Soukromá školka, zněla by logická alternativa. Nejlevnější jsme sehnali za 8 tisíc měsíčně, ale museli bychom jezdit tři čtvrtě hodiny autem ráno a odpoledne. Jak bychom ještě chodili do práce, jsme si nedokázali přestavit. Školky za patnáct nebo dvacet tisíc jsme si nemohli dovolit.
Zrovna v té době se skupina rodičů z Kralup nad Vltavou rozhodla založit si školku vlastní. Hnaní podobnými problémy jako my a s nechutí absolvovat neuvěřitelně složité byrokratické řízení se přiklonili ke školce lesní. V tom byla obrovská výhoda tohoto typu školky. Nepotřebovali k tomu žádné náročně upravované budovy se speciálními záchody, ani žádné prostory sešněrované komplexními předpisy. Stačil hrnec na čaj a vozík na odvezení věcí od zastávky autobusu na místo, kde zrovna ten den školka bude. Tedy zda v lese, na louce, u potoka nebo u řeky.
Pro nás obrovská výhoda v tom, že děti se pohybovaly zpravidla v lese v přírodní rezervaci přímo naproti našemu domu. Školka tak nemusí platit nájem a s cenou se tak dostala na přijatelnou úroveň. Nemuseli jsme tedy moc přemýšlet a Majdu jsme do Kulíška přihlásili. Jediné, co jsme museli pořídit, byl spacák, protože děti po obědě spí ve stanu, a kvalitní outdoorové oblečení, protože venku běhají za každého počasí. Dokonce i v zimě, kdy ale mají možnost využívat zázemí ve skautském domě v Kralupech.
Zpočátku jsme si právě pobyt venku nedokázali přestavit. Ale naše dcera si zvykla neuvěřitelně rychle a od té doby, co na Kulíška chodí, se cítí v přírodě velmi dobře a ani nepřízeň počasí jí nijak nevadí. Naopak je teď mnohem sebevědomější a samostatnější, dokáže si sama poradit a dokonce si zabalit na cesty. Možná je i zdravější, protože stále běhá na čerstvém vzduchu, ale protože nikdy nebyla moc nemocná, nechci tvrdit, že by to bylo jenom lesní školkou. Rozhodně je ale šťastná, protože o Kulíškovi neustále vypráví a těší se, až znovu půjde do lesa mezi kamarády.

Ondřej Holoubek

Lesní školka Kulíšek, Kralupy nad Vltavou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *